درمان تبخال با اوزون تراپی – انواع هرپس و درمان آن

درمان هرپس با اوزون تراپی

کشف تبخال می تواند باعث ایجاد احساس عمیق شرم و خجالت شود. در علم پزشکی و طب نوین، هیچ درمانی برای بیماری تبخال وجود ندارد. عموما پزشکان یک داروی ضد ویروس برای جلوگیری از انتقال این بیماری به افراد دیگر تجویز می کنند که این درمان قطعی نیست. متأسفانه، این بدان معنی است که شما می توانید ناآگاهانه افراد را آلوده کنید. حتی زمانی که هیچ نشانه ای از خود نشان نمی دهید. شما همچنین باید با “شیوع”های مداوم زندگی کنید که بدون اعلام قبلی رخ می دهند. این می تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس و یا حتی کاهش کیفیت زندگی شما شود. امروزه درمان تبخال با اوزون تراپی به عنوان یک روش موثر برای درمان انواع هرپس در کلینیک های تخصصی ارائه می شود که در ادامه به معرفی و چگونگی آن می پردازیم.


تبخال چیست؟

تبخال یک ویروس است که ممکن است به حالت خفته باقی بماند یا ممکن است باعث شعله ور شدن در بدن شود. متاسفانه افراد بسیاری به این بیماری مبتلا می شوند. اگر باردار هستید، ممکن است در حین تولد نوزاد را در معرض خطر این بیماری قرار دهید، که می تواند عوارضی مانند آسیب مغزی و کوری ایجاد کند. با این حال، اگرچه کشنده نیست و اغلب غیرفعال است، اما هنگامی که تبخال شعله ور می شود علائم ناراحت کننده ای ایجاد می کند. این علائم شامل تاول های دردناک، زخم، و خارش در اطراف دهان، مقعد، واژن و باسن است. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند سردرد، احساس سوزش در هنگام ادرار، تب و غدد متورم داشته باشید.

اینجاست که درمان تبخال با اوزون تراپی وارد می شود. این روش درمانی “غیر متعارف” با موفقیت برای درمان بسیاری از بیماری های خودایمنی و مزمن استفاده شده است. وقتی صحبت از تبخال به میان می آید، اوزون درمانی می تواند به طور بالقوه ویروس را از بدن ریشه کن کند و به شما این امکان را می دهد که بدون ترس از شیوع بیماری و لحظات شرم آور زندگی کنید.


انواع سویه های هرپس و تبخال

اگرچه هشت سویه در خانواده ویروس هرپس از جمله ویروس اپشتین بار وجود دارد، ما قصد داریم روی دو نوع رایج ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) تمرکز کنیم.

 • ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)

این شکل تبخال به نام هرپس دهانی از طریق بزاق منتقل می شود. بسیاری از افراد مبتلا به تبخال دهان احتمالاً در دوران کودکی یا نوجوانی از طریق استفاده مشترک از یک فنجان، نی، ظروف غذاخوری، تکه آدامس، مسواک یا از طریق بوسیدن به این ویروس مبتلا شده اند. این نوع اغلب از طریق تماس پوست به پوست یا از طریق بزاق، منتقل می شود. اغلب با زخم یا تاول در اطراف دهان مشخص می شود. HSV-1 همچنین می تواند در صورت دریافت رابطه دهانی از فرد مبتلا به اندام های تناسلی سرایت کند. شیوع این ویروس در مقایسه با نوع 2 کمتر است. متأسفانه، یک بزرگسال می تواند با بوسیدن لب های کودک، ویروس را به او منتقل کند.

 • ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2)

HSV-2 یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در جهان و عامل تبخال تناسلی است. تقریباً منحصراً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. از نظر آماری، زنان بیشتر از مردان به تبخال تناسلی مبتلا هستند. به طور معمول، تبخال تناسلی با زخم در نواحی اطراف واژن، آلت تناسلی، باسن و ران ها مشخص می شود. افراد مبتلا به عفونت های جدید ممکن است تب، لرز، درد و تورم غدد لنفاوی را نیز تجربه کنند. پس از آلوده شدن، ویروس در بدن نهفته می ماند و گهگاه شعله ور می شود. این ویروس یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است.


علائم اولیه ی تبخال چیست؟

در طول اولین شیوع فرد مبتلا، ممکن است علائم مشابه آنفولانزای دیگری مانند:

 • سردرد
 • بدن درد
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی

افراد مبتلا به تبخال تناسلی ممکن است در طول زندگی خود چندین بار شیوع داشته باشند زیرا ویروس تا آخر عمر با آنها باقی می ماند. مگر اینکه با درمان طبیعی تبخال به درستی درمان شوند. شعله ور شدن های بعدی ممکن است در طول زمان شدت کمتری داشته باشند.


علائم شایع هرپس چیست؟

برای افراد مبتلا به تبخال دهان یا تناسلی معمول است که علائمی نداشته باشند یا فقط علائم خفیف داشته باشند. بسیاری از افرادی که ناقل هر دو نوع ویروس هستند حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. این به این دلیل است که یا هیچ علامتی ندارند یا تاول ها با یک مشکل پوستی متفاوت مانند موهای زیر پوستی یا جوش اشتباه گرفته می شوند.

HSV-1 یا تبخال دهان می تواند باعث تبخال یا تاول های تب دار در دهان و اطراف و روی لب شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد تاول های تناسلی و مقعدی شود.

HSV-2 (تبخال تناسلی) همچنین می تواند باعث ایجاد تاول یا ضایعات تبخال در اطراف اندام تناسلی، راست روده و دهان شود. هنگامی که این ضایعات باز می شوند، زخم هایی به جا می گذارند که بهبود آنها بین 7 روز تا 4 هفته طول می کشد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات تناسلی با بوی بد
 • خونریزی بین قاعدگی در زنان
 • درد در ناحیه تناسلی
 • تیر کشیدن یا سوزن سوزن شدن در مقعد، باسن یا پاها


علت ایجاد تبخال چیست و چگونه منتقل می شود؟

تبخال دهان یا HSV-1 از طریق بزاق منتقل می شود. در طول رابطه جنسی دهانی، HSV-1 ممکن است به اندام تناسلی منتقل شود و باعث عفونت HSV-1 تناسلی شود.

تبخال تناسلی یا HSV-2 از طریق تماس با تاول های تبخال، ترشحات تناسلی و سطوح مخاطی منتقل می شود. هر دوی این ویروس ها ممکن است از مخاط یا پوستی که به نظر عفونی یا دارای علائم نیست، خارج شوند. (CDC)


چگونه از ابتلا به تبخال جلوگیری کنیم؟

تبخال در اثر تماس پوستی با فردی که آلوده است، اعم از واژینال، دهانی یا مقعدی ایجاد می شود. همیشه نمی توان فهمید که چه کسی مبتلا به ویروس است، بنابراین ضروری است که با شریک جنسی خود صحبت کنید و شاید قبل از آن آزمایش دهید. برخی از کارهای دیگری که می توانید برای محافظت از خود در برابر ابتلا به تبخال انجام دهید عبارتند از:

 • از کاندوم استفاده کنید زیرا احتمال ابتلا به ویروس را کاهش می دهد. البته، عفونت ممکن است در مناطقی که با کاندوم پوشانده نشده است، کمین کند، بنابراین این روش بدون خطا و اشتباه نیست.
 • اگر می‌دانید که تبخال دارید، از داشتن هر نوع رابطه جنسی در طول شیوع خودداری کنید. زیرا در این زمان است که بیماری به آسانی به پارتنر شما منتقل شود.
 • از بوسیدن نوزادان یا کودکان در هنگام داشتن زخم دهان خودداری کنید.
 • از رفتارهای پرخطر مانند داشتن چند شریک جنسی اجتناب کنید.

راه های دیگر برای جلوگیری یا کاهش انتشار ویروس ممکن است مصرف روزانه دارو برای جلوگیری از شیوع بیماری یا عدم برقراری رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال در طول شیوع باشد.


درمان طبیعی قوی برای تبخال

در کلینیک اوزون تراپی دکتر بحرانی ما یک پروتکل درمانی خاص برای درمان قدرتمند تبخال داریم. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، عملکرد بهینه سیستم ایمنی است که از فعال شدن ویروس جلوگیری می‌کند و در نتیجه تعداد شیوع را کاهش می‌دهد. ما با یک ارزیابی عملکردی برای تشخیص سلامت کلی هر بیمار و شناسایی موانع یک سیستم ایمنی سالم مانند آلرژی های غذایی، مسمومیت فلزات سنگین، بیماری لایم و سایر عوامل شروع می کنیم. سپس یک برنامه درمان تبخال با اوزون تراپی ایجاد می کنیم.


درمان تبخال با اوزون تراپی چیست؟

یکی از موثرترین درمان ها برای ویروس تبخال و همه ویروس ها اوزون تراپی است. اوزون تراپی به چندین روش عمل می کند:

 • در مواقع لزوم سیستم ایمنی را تقویت می کند یا در مواقعی که بیش از حد فعال است آن را آرام می کند.
 • گردش خون را بهبود می بخشد.
 • خون را سم زدایی می کند، ویروس ها، عفونت های باکتریایی و قارچ ها را از بین می برد.
 • جذب اکسیژن به خون و سلول ها را بهبود می بخشد.
 • میتوکندری ها را بازنشانی می کند تا بتوانند بهتر عمل کنند و انرژی بیشتری برای بدن تولید کنند.


چگونه اوزون تراپی تبخال را درمان می کند؟

اوزون تراپی نوعی درمان پزشکی است که بدن را با مقادیر کنترل شده ازن برای درمان بیماری ها و شرایط مختلف پر می کند. ازن یک گاز طبیعی است که دارای سه اتم اکسیژن (O3) است. ازن درجه پزشکی با اعمال تخلیه الکتریکی به اکسیژن تولید می شود.

هنگامی که مولکول سوم اکسیژن وارد بدن می شود، لیپوپراکسیدها، در این مورد، رادیکال های آزاد “خوب” را تشکیل می دهند. این ها وارد گردش خون بدن و مشغول به کار می شوند و سلول ها را جوان می کنند و بهبود می بخشند. این فرآیند متابولیک بسیار شبیه به اثرات گلوتاتیون (سم زدایی اصلی بدن) است.

درمان تبخال با اوزون تراپی یک شکل فشرده ازن درمانی است که مانند درمان استاندارد ازن شروع می شود. مقداری خون از بیمار گرفته می‌شود و با مقدار مساوی ازن مخلوط می‌شود و به طور مؤثری هر میکروبی را از بین می‌برد. سپس خون تمیز شده مجدداً به صورت هایپرباری (تحت فشار مثبت) به بیمار تزریق می شود. این فشار از گلبول های قرمز در برابر آسیب محافظت می کند.


روش درمان هرپس با اوزن تراپی

 • درمان IV یا تزریق داخل وریدی

از آنجایی که ازن یک آنتی اکسیدان قوی است، ویروس عامل تبخال را از بین می برد. این کار را با از بین بردن کپسید ویروسی (پوسته) و همچنین از بین بردن چرخه تولید مثل آن انجام می دهد.

 • اوزون تراپی 10 پاس

در یکی از روش های درمان تبخال با اوزون تراپی که 10Pass ozone therapy نامیده می شود، خون گیری و اکسیژن رسانی با ازن 10 بار تکرار می شود. این فرآیند می تواند تا دو ساعت طول بکشد و تعداد دوزهای داده شده به شدت بیماری بستگی دارد. این شکل از درمان 46 برابر بیشتر از ازن معمولی از ازن استفاده می کند.

به غیر از تبخال، اوزون درمانی می تواند بیماری لایم، التهاب، عفونت، درد مزمن و اختلالات خود ایمنی را درمان کند. همچنین برای کسانی که پس از جراحی ماژور بهبود می یابند توصیه می شود.


مزایای اوزون درمانی 10 پاس نسبت به سایر درمان های ازن چیست؟

چندین روش دیگر برای درمان ازن وجود دارد، مانند تزریق IV، سونای ازن، دمیدن مقعدی، آب ازن دار و… .

ازن 10 پاس دارای مزایای مشخصی نسبت به سایر روش های درمان تبخال با اوزون تراپی است. به ویژه اینکه:

 • در مدت زمان بسیار کمتری به مقدار زیادی اکسیژن بدن را تامین می کند.
 • یک درمان 10 پاس می تواند بسیاری از بیماری ها را بدون نیاز به درمان های طولانی درمان کند.
 • در این روش از فشار استفاده می شود که از گلبول های قرمز خون در برابر آسیب محافظت می کند و به آنها اجازه می دهد تا زمان تزریق مجدد دست نخورده باقی بمانند.

آیا درمان تبخال با اوزون تراپی بی خطر است؟

اوزون درمانی یک روش ایمن است اما باید توسط یک پزشک متخصص و با استفاده از تجهیزات مناسب انجام شود. در طول درمان 10 پاس، برای جلوگیری از لخته شدن خون، به بیمار یک داروی ضد انعقاد، عمدتا هپارین داده می شود.


عوارض جانبی درمان تبخال با اوزون تراپی 10 پاس

مانند هر درمان دیگری، ازن 10 پاس عوارض جانبی دارد که در درجه اول به دلیل استفاده از هپارین است. بنابراین، اگر به این رقیق‌کننده خون حساسیت دارید، سطح پتاسیم خون بالا یا خونریزی غیرقابل کنترل دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. به خانم‌هایی که عادت ماهانه هستند توصیه می‌شود در این مدت این عمل را انجام ندهند.

برخی از عوارض جانبی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • ادرار قهوه ای رنگ
 • واکنش آلرژیک به هپارین مانند بثورات، تورم و خارش
 • لرز و سردرد
 • سرگیجه و ضعف
 • درد ناشی از اثر سم زدایی
 • رگهای زخمی
 • مشکل در تنفس به دلیل تزریق اکسیژن در ریه ها


معرفی کلینیک معتبر و تخصصی اوزن تراپی برای درمان هرپس

کلینیک اوزون تراپی دکتر بحرانی، ارائه دهنده ی انواع درمان های تخصصی اوزون تراپی است که توسط پزشک متخصص و با استفاده از بهترین تجهیزات انجام می شود. برای مطالعه ی بیشتر کلیک کنید: اوزون تراپی چیست؟

2 دیدگاه در “درمان تبخال با اوزون تراپی – انواع هرپس و درمان آن

 1. سینا محمدی میگوید:

  سلام .میشه بگید درصد بهبودی چقدر هست ،من به شدت تبخال ۲ میزنم هرماه ،۵ساله درگیرم ،آیا برای من خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *