درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی

درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی

اوزون تراپی برای درمان دردهای عضلانی


دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است از درد و گرفتگی عضلات رنج ببرید. شایع ترین دلایل عبارتند از؛ استفاده بیش از حد از عضله، کم آبی بدن، استرس، کشیدگی عضلانی، نگه داشتن یک موقعیت برای مدت طولانی، خون رسانی ناکافی، کمبود ویتامین/مواد معدنی یا در موارد شدید می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد. به هر حال، درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی یکی از بهترین راه حل های موجود برای این مشکلات است.

 

بیشتر بخوانید: فواید اوزون تراپی برای ورزشکاران

 


دلایل ایجاد اسپاسم و دردهای عضلانی

حتی اگر سبک زندگی متعادل و سالمی داشته باشید، ممکن است دچار اسپاسم عضلانی عجیب و غریب شوید. به خصوص اگر مکررا ورزش کنید. اسپاسم معمولی باید فقط چند روز طول بکشد. اما اگر اسپاسم بعد از 1 هفته همچنان ادامه یافت، بهتر است در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

ما می توانیم مفاصل خود را به عنوان لولای یک در در نظر بگیریم. تا زمانی که لولا ثابت نشود، در به درستی باز یا بسته نمی شود و دقیقاً همان داستان مفصل ماست. اگر ورزشکار یا درحال پیر شدن هستیم، در قسمت های متحرک بدن به دلیل استرس مکرر مکانیکی و عدم ترمیم بافت ها، اندکی تخریب تدریجی و طبیعی رخ می دهد. این می تواند ناشی از کمبود مواد مغذی، کاهش گردش خون، پیری و التهاب باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها کم آب و ضعیف می شوند. این منجر به شلی و استرس مکانیکی غیر طبیعی و نیروهای برشی روی مفصل می شود.

نیروهای برشی غیرطبیعی و پیچش باعث اختلال بیشتر مفصل می شود. این منجر به جدا شدن تدریجی رباط ها از پوشش سطحی روی استخوان به نام پریوستوم می شود. با کشیدن پریوستوم فضایی ایجاد می شود که بدن آن را با استخوان جدید پر می کند. این قسمت های جدید استخوان استئوفیت نامیده می شوند. آن ها علائم اصلی آرتریت دژنراتیو در داخل و اطراف مفصل هستند. استئوفیت ها و شلی مفاصل منجر به کاهش دامنه حرکتی می شود که باعث فشار بر عضلات اطراف می شود. پس از آن منجر به اختلال عملکرد و درد بیشتر در عضلات می شود.

 


چه عواملی می تواند باعث بروز درد عضلانی و اسپاسم شود؟

 • عفونت ها – آنفولانزا، فلج اطفال یا عفونت های باکتریایی.
 • اختلالات خود ایمنی – لوپوس، پلی میوزیت یا درماتومیوزیت.
 • فیبرومیالژیا
 • داروهای تجویزی خاص
 • اختلالات تیروئید – کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید.
 • هیپوکالمی بیماری ناشی از کمبود پتاسیم است.

 


درمان دردهای عضلانی با روش های خانگی

اگر اسپاسم عضلانی ادامه داشت، بهتر است چند دقیقه به آن ناحیه استراحت دهید. بدن خود را مجبور به تحرک نکنید. یک کیسه یخ را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. آن را چند دقیقه در یخ نگه دارید و سپس آن را تسکین دهید. به آرامی عضلات را کشش دهید. مراقب باشید که بیش از حد با آن ها کار نکنید. هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید زیرا می تواند عضله را بیشتر تحریک کند. مطمئن شوید که کلسیم، منیزیم، آهن و پتاسیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید.

 


درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی

اوزون تراپی برای همه افراد به ویژه افرادی که به طور منظم ورزش می کنند مناسب است. اوزون درمانی اسید لاکتیک را تجزیه می کند، تنفس سلولی در ماهیچه ها را افزایش می دهد، ریکاوری بافت آسیب دیده را تسریع می کند و رشد ماهیچه ها را تسریع می کند. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد، با التهاب، ویروس ها و باکتری ها مبارزه می کند و جذب ویتامین و مواد معدنی را بالا می برد.

درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی یک راه حل بسیار موثر است و به افراد مبتلا به درد مزمن عضلات این شانس را می دهد که برای همیشه بدون درد باشد! هنگامی که اوزون تراپی همراه با تزریق PRP استفاده می شود، این درصد به طور قابل توجهی افزایش می یابد! این همان روش اوزون تراپی IV است.

 


نتایج تسکین درد اثبات شده در درمان با اوزون تراپی

در سال 1989، مطالعه ای که در دانشگاه بولونیا در ایتالیا انجام شد، بر اثرات اوزون پزشکی تزریق شده به بیماران مبتلا به آرتروز زانو متمرکز بود. صد و پنجاه و شش بیمار تحت درمان قرار گرفتند و به سه گروه تقسیم شدند:

 • آنهایی که دارای اختلالات پس از ضربه زانو بودند.
 • مبتلایان به آرتریت بدون تغییر شکل استخوانی مشخص.
 • آنهایی که مبتلا به آرتریت با ناهنجاری های استخوانی مشخص بودند.

نتایج بهینه در دو گروه اول به دست آمد. درمان‌ هایی نیز برای متوقف کردن روند پیش رونده دژنراتیو در گروه سوم اضافه شد که در نتیجه تأیید می‌کند که درمان با اوزون تراپی می‌تواند اختلالات دردناک مفصل زانو را با موفقیت درمان کند.

اخیراً، در سال 2021، محققان پزشکی در مجله Biomolecules توضیح دادند که چگونه اوزون تراپی به بیماران مبتلا به درد مفاصل کمک می کند. آن ها خاطرنشان کردند که درد یک علامت رایج مربوط به فرآیند التهاب است و ازن درمانی، هم در مدیریت التهاب و هم به عنوان یک آنتی اکسیدان که با تحریک پاسخ ضد التهابی بدن باعث تسکین درد می شود، نقش کلیدی ایفا می کند. آن ها به این یافته ها اذعان کردند که اکسیژن-ازون درمانی «به دلیل استرس اکسیداتیو متوسطی که توسط برهمکنش های ازن با اجزای بیولوژیکی ایجاد می شود، تأثیرات مثبتی بر بافت انسان دارد».

 


 اوزون تراپی دردهای عضلانی چگونه کار می کند؟

این درمان یک درمان تزریقی گاز ازن به بافت همبند است که می تواند به بازسازی بافت همبند آسیب دیده یا ضعیف شده در داخل و اطراف مفاصل کمک کند. اوزون درجه پزشکی به بافت همبند آسیب دیده اطراف مفصل تزریق می شود تا نواحی آسیب دیده را بازسازی کند. از آنجایی که ازن یک گاز است، لازم نیست آن را مستقیماً به مفصل تزریق کنیم تا موثر باشد. در داخل و اطراف مفصل خنثی می‌شود و جذب التهاب می‌شود و باعث می‌شود که به مناطق آسیب دیده کشیده شود.

وقتی فردی از درد مزمن رنج می برد، درد، آن ناحیه را برای مدت طولانی تحت تاثیر قرار می دهد که به “عادت جدید” تبدیل می شود. این بدان معنی است که روند بهبودی متوقف شده است. هنگامی که درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی شروع می شود، مجموعه ای از واکنش ها را آغاز می کند که به بدن اجازه می دهد روند بهبودی را از سر بگیرد. این بدان معنا نیست که تزریق اوزون فقط برای صدمات است. تقریباً هر نوع درد عضلانی یا مفصلی به همان شیوه پاسخ می دهد. استفاده از ازن باعث می شود که مفصل و ماهیچه خیلی سریع تر بهبود یابند زیرا ازن یک مولکول بسیار واکنش پذیر است و هنگامی که در عضله یا اطراف مفصل تزریق می شود می تواند توانایی های ترمیم فیبروبلاست را تحریک کند.

 


فواید اوزون تراپی برای درمان دردهای عضلانی

تزریق اوزون باعث ترمیم و سفت شدن ساختارهای شل، پارگی جزئی بافت همبند، غضروف، ماهیچه ها و رباط ها می شود. ازن چرخه درد یا التهاب را متوقف می کند. این امر باعث افزایش جریان خون، تغذیه و هیدراتاسیون بافت های آسیب دیده می شود. ازن درمانی همچنین منجر به افزایش دامنه حرکتی و کاهش درد می شود.

به زبان ساده تر، درمان دردهای عضلانی با اوزون تراپی به صورت زیر عمل می کند:

 • یک ضد التهاب
 • یک مسکن
 • تقویت کننده گردش خون
 • مکانیزم ترمیم بافت

به این ترتیب، تزریق ازن می تواند به طور ایمن و موفقیت آمیز بسیاری از شرایط پزشکی، از جمله درد مفاصل، درد عضلانی، فتق دیسک، آسیب های ورزشی، تاندونیت شانه، کمردرد و گردن درد و آرتریت را درمان کند.

 


فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژی یک سندرم درد اسکلتی- عضلانی است. این یک درد مزمن است که هیچ علتی در آزمایشات پزشکی برای آن تشخیص داده نمی شود. از علائم این بیماری میتوان به درد و گرفتگی عضلات اشاره کرد. سندرم فیبرومیالژیا باعث تخریب ماهیچه و مفاصل نمی شود اما با ایجاد درد، تاثیرات منفی بر سبک و روند زندگی می گذارد.

 


درمان فیبرومیالژیا با اوزون تراپی

بیش از 650 ماهیچه با نام در سیستم اسکلتی عضلانی انسان وجود دارد. فیبرهای عضلانی می توانند در برابر بسیاری از مشکلات مختلف مانند تنش مزمن، استرس، وضعیت نامناسب، صدمات و فیبرومیالژیا تسلیم شوند. اما نتیجه نهایی همیشه همان درد، سفتی و ناراحتی عضلات است. مشکل دیگری که منجر به درد عضلانی گسترده می شود، فیبرومیالژیا است، که یک وضعیت فوق العاده پیچیده است که می تواند زندگی افرادی را که به آن مبتلا هستند، ویران کند.

یکی دیگر از زمینه هایی که ما در آن با تزریق ازن اکسیژن موفقیت زیادی داریم، درمان فیبرومیالژیا است. این وضعیت فوق العاده پیچیده است و تحقیقات برای تعیین مکانیسم دقیق ایجاد درد اسکلتی عضلانی و سایر شرایط مرتبط ادامه دارد. خوشبختانه، درمان‌های اوزون تراپی می‌تواند به علائم مزمن عضلانی ناتوان‌کننده کمک کند.

مطالعه ای که بر روی 65 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا که تحت درمان با ازن اکسیژن قرار گرفتند، نشان داد که بهبود قابل توجهی در علائم در 70 درصد بیماران وجود داشت و هیچ یک از شرکت کنندگان هیچ عارضه جانبی معنی داری را گزارش نکردند.

در کلینیک ما، مدت زیادی است که درمان های تزریق اوزون را برای درد عضلانی با موفقیت معمول ارائه می دهیم. بیماران از نتایج خود بسیار راضی هستند. شما می توانید برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر، با کلینیک اوزون تراپی دکتر بحرانی در تماس باشید.

اوزون درمانیتاثیر اوزون درمانی

درمان اسپاسم عضلانی طولانی مدتدرمان دردهای عضلانیدرمان دردهای عضلانی با اوزون تراپیدرمان ماهیچه دردکلینیک اوزون تراپیکلینیک درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *